×
Sports+ For Social Change Tanıtım Toplantısı
 21.05.2022
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 56 kez okundu
Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen, Erasmus+ Spor programı kapsamında yürüttüğümüz "Sports+ For Social Change" başlıklı projenin açılış toplantısı için Fundación Universitaria San Antonio (UCAM)-İspanya, Ginásio Clube Português (GCP)-Portekiz ve Alexandru Ioan Cuza” University (UAIC) -Romanya ülkelerinden ilimize gelen ortaklarımızı Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) ev sahipliğinde misafir ettik.
Spor genellikle fiziksel aktivite olarak algılansa da insan ilişkileri konusunda da ciddi katkıları vardır. Spor her yaştan değişik sosyal, kültürel ve ekonomik bireylerin yapabileceği etkinliklerdir. Sporun birleştirici, zenginleştirici ve iyileştirici etkilerini ön plana çıkarmak için bizlere çok iş düşmektedir. Bu yüzden hem ulusal hem de uluslararası spor faaliyetleri düzenlemek oldukça önemlidir. Derneğimiz tarafınsan hazırlanan ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen “Sosyal Değişim İçin Spor” projemiz kapsamında hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çeşitli eğitimler ve faaliyetler düzenleyeceğiz.
Türkiye, İspanya, Romanya ve Portekiz ülkelerinde düzenlenecek olan bu proje ile elbette sadece spor faaliyetleri yapmayacağız. Yeni dostluklar kuracağız, ülkemizin örf ve adetlerini, gelenek ve göreneklerini anlatacağız. Ülkemizi ve kültürümüzü en iyi şekilde tanıtırken, bizlerde onların kültürünü tanıma fırsatı bulacağız.
19-20 Mayıs tarihlerinde projemizin açılış toplantısı ilimizde gerçekleştirdik. Bu toplantı sayesinde proje ortaklarımızı ilimizde iyi şekilde ağırlayarak, ilimizin kültürel miraslarını tanıtma imkânı bulduk. Bu kapsamda Çapanoğlu Camini ziyaret ettik. Hayri İnal Konağında menengiç kahvesini yudumlarken, örf, adet, geleneklerimizi tanıttık ve yöresel oyunlarımızı oynadık. Son olarak şehir turu düzenleyerek misafirlerimize güzel iki gün yaşattık.
Yozgat Bozok Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet GÜÇLÜ'yü ziyaret ederek üniversite ve fakülte hakkında bilgiler aldık. Yozgat Bozok üniversitesi ve ortak ülke kurumlarının spor alanında yapabileceği projeleri konuşarak ziyareti tamamladık.
Yine yurt dışından gelen misafirlerimizle ve yaklaşık yüz gencimizin katılımıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 103. yıl dönümünü büyük bir heyecan ve coşkuyla Çamlık Milli Parkı'nda Gençlik ve Doğa yürüyüşü düzenleyerek kutladık.
Proje faaliyetleri hakkında detaylı bir toplantı yaparak bazı planlamalar yaptık. Projemiz kapsamında yerelde ve ulusalda çeşitli spor eğitimleri ve aktiviteleri düzenleyeceğiz. Projemizin ikinci toplantısını Eylül ayında İspanya’da, üçüncü toplantısını Kasım ayında Portekiz’de, dördüncü toplantısını Ocak ayında Romanya’da ve son olarak beşinci toplantısını kapanış toplantısı ile Türkiye’de yapacağız.
"Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them."
Copyright 2022 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör